XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki

in English

Sākas Pasaules koru olimpiāde

9. jūlijs 2014 11:24 0 Drukāt

Pasaules koru olimpiāde, kas no 9. līdz 19. jūlijam notiks Rīgā, kļūs par lielāko līdz šim Latvijā rīkoto starptautisko kultūras sarīkojumu un starptautiskas sadarbības piemēru.

 

„Tas ir lielākais pasākums, kāds Rīgā notiek kopš neatkarības atgūšanas,” preses konferencē dienu pirms Pasaules koru olimpiādes atklāšanas teica Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs,  „šī ir līdz šim lielākā kordziedāšanas sacensība arī Pasaules koru olimpiādes vēsturē – tik daudz dalībnieku nav bijis ne olimpiādē ASV, ne Ķīnā, ne Vācijā, ne citur”.

„Pasaules koru olimpiāde Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas kontekstā simbolizē to, kas mums šeit, Rīgā, ir ļoti svarīgs – mūsu kordziedāšanas tradīcijas; pasākumi, kuros satiekas draugi no dažādām valstīm. Rīgā būs ļoti liela kultūru daudzveidība, dažādas dziedāšanas tradīcijas, un visiem, kam sirdij tuva ir kormūzika, te būs, ko redzēt un dzirdēt,” klātesošos uzrunāja nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle. Vienlaikus tas ir vērtīgs starptautiskās sadarbības un partnerības piemērs: Pasaules koru olimpiādes rīkotāji ir nodibinājums Rīga 2014 un Vācijas kultūras organizācija INTERKULTUR, un tā īstenošanā ar abiem rīkotājiem sadarbojas ne tikai brīvprātīgie palīgi, bet arī atbalstītāji, kas nodrošina nozīmīgu ieguldījumu veiksmīgai projekta norisei.

Vācijas kultūras organizācijas INTERKULTUR prezidents Ginters Tīčs (Günter Titsch) preses konferencē apliecināja, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss ir bijis viens no argumentiem, lai organizācija apstiprinātu Rīgu par astotās koru olimpiādes mājvietu, bet šo lēmumu neapšaubāmi veicinājušas arī Latvijas senās kordziedāšanas tradīcijas: „Rīga ir brīnišķīgi piemērota pasaules lielākā koru konkursa rīkošanai. Protams, tas ir arī liels izaicinājums, taču mēs zinām, ka visa pasaule apbrīno Latviju par tās kultūras mantojumu un sasniegumiem kora mūzikā. Līdzšinējā sadarbība ar nodibinājumu Rīga 2014 ļauj man apgalvot, ka astotā Pasaules koru olimpiāde būs ne tikai lielākā tās pastāvēšanas vēsturē, bet arī visveiksmīgākā.”

Preses konferences laikā INTERKULTUR prezidents arī paziņoja par organizācijas jauniedibināto Miera balvu, kas apliecina Pasaules koru olimpiādes centienus veicināt sapratni starp valstīm un tautām. Saskaņā ar Pasaules koru padomes lēmumu pirmo Miera balvu olimpiādes Lielkoncertā Mežaparkā 13. jūlijā svinīgi pasniegs trim Baltijas valstīm.

Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols, valsts vārdā sveicot Latvijā astotās Pasaules koru olimpiādes dalībniekus, atzina olimpiādes rīkošanu Latvijā par augstu starptautisku novērtējumu Latvijas Dziesmusvētku tradīcijām un Latvijas koru sasniegumiem starptautiskos konkursos. „Tāpat gaidāmās koru olimpiādes programmas vēriens liecina par mūsu atvērtību jaunām vēsmām un attīstībai, tāpēc būs skaists papildinājums mūsu koru nozares turpmākai izaugsmei.”

Olimpiādes mākslinieciskie vadītāji Kristians Jungrens (Christian Ljunggren), Ralfs Eizenbeiss (Ralf Eisenbeiß) un Romāns Vanags preses konferencē, stāstot par tās mākslinieciskajiem mērķiem, uzsvēra, ka olimpiādes programma sniegs klausītājiem ļoti plašu priekšstatu par daudzveidību, ar kādu pasaulē saprot kordziedāšanu. Vienlaikus ar olimpiādi Rīgā 14. un 15. jūlijā notiks arī Pasaules koru padomes sēde, kurā mūzikas eksperti no 80 valstīm diskutēs par svarīgiem kormūzikas nozares jautājumiem. „Šobrīd visa kormūzikas pasaule ierodas Rīgā, daudziem dalībniekiem tas būs laiks, kas paliks atmiņā uz mūžu. Novērtējot Latvijas vietu pasaules kora mūzikas kartē, Pasaules koru olimpiādes jauno ceremoniālo mūziku, kas jau rīt ieskandēs olimpiādes atklāšanu un skanēs arī turpmākajās olimpiādēs, esam lūguši komponēt komponistam no Latvijas - Zigmaram Liepiņam,” teica olimpiādes mākslinieciskais vadītājs Kristians Jungrens.

Koru olimpiādes ietvaros notiks gan konkursi 29 kategorijās astoņās Rīgas koncertzālēs, gan īpašo viesu – vokālo grupu „The Real Group” un „The King`s Singers” koncerti, zvaigžņu koncerti ar populāru Latvijas mūziķu un ārzemju mākslinieku piedalīšanos Arēnā Rīga. Arēna Rīga, kur 9. jūlija vakarā, paceļot olimpiādes karogu un ieskandinot īpašo miera zvanu tiks atklāta un 19. jūlijā ar krāšņu ceremoniju noslēgta Pasaules koru olimpiāde, būs viena no centrālajām olimpiādes norises vietām, jo tieši tur 460 koru dalībnieki četrās apbalvošanas ceremonijās uzzinās savu konkursa uzstāšanos rezultātus un tiks paziņoti Pasaules koru olimpiādes 2014 čempionu titula ieguvēji.

Unikāls notikums būs Pasaules koru olimpiādes Lielkoncerts Mežaparkā 13.jūlijā – pirmo reizi olimpiādes vēsturē visi olimpiādes pirmās daļas dalībnieki ir aicināti dziedāt vienotā kopkorī. Uz Vispārējo Dziesmusvētku estrādes kopā dziedās gan kori no Latvijas, gan dalībnieki no ārzemēm, izpildot dziesmas no latviešu Dziesmusvētku klasiskā repertuāra un pievienojot tam pasaules kora mūzikas skaņdarbus.

Vairāk nekā 30 draudzības koncertos uz četrām Rīgas brīvdabas skatuvēm, Pūrē, Dobelē, Salaspilī, svētku koncertos Rīgā, Siguldā un Jūrmalā satiksies kori no pieciem kontinentiem. „Mēs esam atšķirīgi un mēs dziedam atšķirīgi, taču mūzika mūs vieno, un tieši tāpēc ir svarīgi, lai mēs satiktos un dziedātu kopā,” olimpiādes programmas daudzveidību pamatoja mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags.

Pasaules koru olimpiāde ir lielākais pasaules koru mūzikas festivāls, kas no 9. līdz 19. jūlijam Rīgā pulcēs piecu kontinentu 73 valstu 460 koru 27`000 dalībniekus. Tās mērķis ir apvienot korus draudzīgā sacensībā un apliecināt kopā dziedāšanas nozīmīgumu. Desmit dienu laikā Rīgas koncertzālēs un parkos norisināsies konkursi 29 kategorijās, meistarklases un semināri, īpašie koncerti un koru draudzības koncerti, dalībnieku gājiens un daudzi citi aizraujoši pasākumi. Pasaules koru olimpiādes tiek rīkotas kopš 2000. gada un notiek reizi divos gados.

Pasaules koru olimpiādi Rīgā rīko nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar Vācijas kultūras organizāciju INTERKULTUR.

Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas nodrošina pasākumu tehnoloģisko atbalstu, tajā skaitā, bezmaksas WiFi. Tehnoloģijas palīdz iepazīstināt plašu publiku ar kultūras vērtībām, kā arī veicina ikviena interesenta iesaisti unikālos kultūras dzīves notikumos. Rīgā lietotājiem ir pieejami gandrīz 1000 bezmaksas WiFi punkti, un, pateicoties tam, Rīga ir kļuvusi par Eiropas bezmaksas WiFi galvaspilsētu. Pasaules koru Olimpiādes dalībnieku ērtībai izveidoti arī papildus WiFi punkti izveidoti koncertu norises vietās – Vērmanes dārza estrādē, Olimpiskajā sporta centrā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, „Lielās ģildes” koncertzālē, kā arī Lielkoncerta 13. jūlijā laikā Mežaparka estrādē.

Tāpat Lattelecom ir sarūpējis dāvanu Pasaules kora olimpiādes organizatoriem un Inta Teterovska vadītajai  brīvprātīgo kustībai – astoņus velosipēdus, ko saņems brīvprātīgie, kuriem tie lieliski noderēs, pārvietojoties starp daudzajām koru olimpiādes norises vietām, savukārt vēl divi velosipēdi nonāks Kultūras vasarnīcas Esplanāde komandas rīcībā, kas uzņems Pasaules koru olimpiādes dalībniekus draudzības koncertos.

ERGO kā Rīga 2014 oficiālais partneris Pasaules koru olimpiādes koncertiem dāvā pasākumu nepārtrauktības apdrošināšanu. Tā ir Latvijā unikāla polise, kas bez bažām, piemēram, par nepiemērotiem laika apstākļiem vai jebkādiem citiem nejaušiem iemesliem apmeklētājiem, dalībniekiem un organizatoriem ļauj justies droši par ieguldīto, lai pilnvērtīgi izbaudītu šos grandiozos notikumus.

Rīga2014 un Pasaules koru olimpiādes organizētāju mobilitāti nodrošina AUDI un VOLKSWAGEN.

Vairāk informācijas: www.singriga.lv un www.interkultur.com.

 

Ilze Salna

Pasaules koru olimpiāde 2014

sabiedrisko attiecību vadītāja

29404124, ilze.salna@riga2014.org