Jaunumi Svētku mākslinieciskajos risinājumos — XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki

Jaunumi Svētku mākslinieciskajos risinājumos

2017. gada 26. oktobris

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki noritēs Latvijas valsts simtgades zīmē. Tajos piedalīsies ap 40 000 dalībnieku, un viņu sniegumu varēs skatīt 54 pasākumos. Šie svētki nāks arī ar vairākiem būtiskiem jauninājumiem.

Svētki sāksies 30. jūnijā, kad notiks tradicionālie „Dziesmu kari” un tiks noskaidroti labākie Latvijas amatierkori. Bet tiesības piedalīties „Dziesmu karos” dziedātājiem būs jāizcīna pusfinālā, kas notiks jūnija sākumā.

Svētdiena, 1. jūlijs, būs īpaša diena tieši dalībniekiem – tradicionālais gājiens šoreiz notiks svētku Atklāšanas dienā, nevis Noslēguma dienā, kā bija ierasts līdz šim. Dalībnieki ies pa Brīvības ielu un nonāks īpaši iekārtotā Svētku kvartālā (Skonto stadions un tam piegulošās teritorijas), kurā visu dienu notiks dažādi pasākumi. Diena noslēgsies ar tikai dalībniekiem veltītu koncertu, ko translēs arī radio un televīzija.

Jaunums būs arī 2. jūlijā iecerētā Pasaules latviešu diena ar vērienīgu konferenci un koncertu Rīgas Latviešu biedrības namā.

1. jūlijā Esplanādē notiks pūtēju orķestru Dižkoncerts, kas sastāvēs no septiņām daļām – veltījumiem katram Latvijas novadam, Rīgai un Pierīgai. Programmā – latviešu komponistu mūzika un apdares.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma koncertā „Zvaigžņu ceļā”, kas notiks 8. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē, pirmo reizi piedalīsies arī Latvijas kordiriģentu koris. „Tā būs vienība, kas visu koncerta laiku atradīsies estrādes goda vietā – vidū. Viņiem atvēlēti arī solo momenti," stāsta Noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns. Koncertā piedalīsies arī pūtēju orķestri, deju kolektīvi un folkloras  kopas. Būtiska režisora vīzija saistīta tieši ar kora dziedātāju kustību – vīru, sieviešu un jauktajiem koriem secīgi uznākot, tie visu laiku paliks uz estrādes, tā piedaloties visā koncertā. Noslēguma koncertam izskanot, sāksies Sadziedāšanās nakts, kurā godā cels latviešu tautasdziesmas četrbalsīgās apdarēs un daudzas iemīļotas autordziesmas.