Noslēgusies pieteikšanās XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Latviešu tautastērpu skatei — XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki

Noslēgusies pieteikšanās XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Latviešu tautastērpu skatei

2018. gada 10. maijs

Ikviens tautastērpa īpašnieks – valkātājs vai darinātājs, fiziska vai juridiska persona, tika aicināts pieteikties dalībai XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI deju svētku tautastērpu skatei. Tautastērpu skates Dziesmu un deju svētku laikā notiek kopš 1998. gada, sekmējot tautastērpu darināšanu un valkāšanu atbilstoši vēsturiskajām liecībām un tradīcijām.

Kopumā tika saņemti 100 dažādi pieteikumi septiņās kategorijas - no koriem, deju kolektīviem, kā arī meistariem un tērpu valkātājiem, kuri kopā lepojas ar vairāk kā 140 dažādu Latvijas novadu un laika posmu tērpiem. Aktīvākie dalībnieki bijuši nokomplektēto tērpu kategorijā, kurā kopumā pietiekušies 38 pretendenti ar vairāk kā 42 tērpu komplektiem. Kolektīvu vidū aktīvākie bijuši dejotāji, no kuriem saņemti 19 pieteikumi, kas lepojās ar 27 dažādiem tērpu komplektiem. Skatei pieteikušās arī vairākas tautas lietišķās mākslas studijas un individuālie meistari, kuri, laikaposmā no iepriekšējiem svētkiem līdz šiem, darinājuši vairāk kā 30 tērpu komplektus.

Pieteikumus vērtē žūrijas komisija, kuras sastāvā ir Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Aija Jansone, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Anete Karlsone, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta pētniece Irita Žeiere un Apģērbu un tekstila kolekcijas galvenā glabātāja Inita Heinola, kā arī Latvijas Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Sakarā ar lielo pieteikumu skaitu, 1. kārtas rezultāti tiks publicēti LNKC mājaslapā līdz 11. maijam, un ar katru tālāk izvirzīto dalībnieku tiks saskaņots laiks 2. atlases kārtai, kura norisināsies 18. un 21. maijā, no plkst.10.00-16.00, Latvijas Nacionālā kultūras centra telpās, Pils laukumā 4. Labāko tautastērpu parādes noslēguma pasākums un laureātu apbalvošana norisināsies 5.  jūlijā, plkst.19.00, koncertzālē Palladium.

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, Rīgu pieskandinās no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi Swedbank, Elektrum, Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kā arī atbalstītāji Rimi, Squalio un Circle K Latvia.